História andulky
História
Ako žiju andulky v prírode
Obrovský austrálsky kontinent je domovom anduliek i ďalších druhov papagájov.
Prirodzené životné prostredie
Andulky obývajú prevažne suché oblasti austrálskeho vnútrozemia, kde rastu iba nízke kríky a tvrdé traviny. Hladaním zdrojom potravy je trojzub (sphinifex).
Podnebie v Austrálii je suché a horké. Cez deň môže teplota vystúpiť až na 40 °C. V tieni, v noci občas klesá teplota až k nule. Tieto veľké teplotné výkyvy andulky bez problémov znášajú vďaka tomu že v noci spí pritulené k sebe a vzájomne sa zahrievajú. Pokiaľ ale začne byť teplota v zinmom období v dané oblasti i cez deň cítelne nízke, potom andulky v celých skupinách svoje stanovištia opúšťajú a hľadajú teplejšie miesta. V oblasti prirodzeného prostredia anduliek neexistujú pravidelné obdobia dažďov. Časť zimy obvykle poprší, ale sú i roky, kde na zem nepadne ani jedna kvapka. V takých dobách sa andulky nemôžu rozmnožovať a ich počet rapídne klesá. Dlhotrvajúce sucho niekedy skupinky vyženie až do pobrežných oblastí, kde však nevedia nájsť vhodné podmienky k hniezdeniu.
Na tomto obrázku môžete vidieť ako samička posudzuje dutinu a rozhoduje o tom, či chce práve tu priviesť na svet mláďatá.
Andulky s modrým operením sa občas objavia aj vo voľnej prírode. Ich šanca na prežitie je ale minimálne, pretože sa ľahko stávajú korisťou nepriateľov.
Dnes nemusí mať nikto zlé svedomie, pokiaľ sa rozhodne chovať doma andulky. Tieto papagáje sa v ľudskej starostlivosti rozmnožujú tak úspešne, že stačí pokryť dopyt a v obchodoch sa už zo žiadnymi andulkami chyťenými z voľnej prírody nestretnete.
Odkial pochádzajú andulky
(Liliana, 24. 5. 2015 20:48)