Everglades
Putovanie po floridských divokých močiaroch
Everglades je rozsiahla subtropická mokraď na juhu Floridy, prekypujúca životom. Je napájaná jazerom Okeechobee na severe - masy vody sa prelievajú do plytkého údolia, rozlievajú sa po ploche tisícov kilometrov smerom k floridkskému zálivu. Je to krajina extrémov, najslnečnejší, ale súčastne aj najdaždivejší štát USA. V lete sú tu časté hurikány, ktoré spôsobujú záplavy a polomy, ale najväčším nebezpečenstvom pre živočíchy sú zimné obdobia sucha. Napriek tomu je väčšina tu žijúcich druhov pripravená vyrovnať sa s takýmito neprieznivými a náročnými podmienkami.
Vysoké stromy, krátka tráva
Väčšina Everglades je pokrytá močiarno-trávnatými porastmi známymi ako " rieka z trávy", popretkávaná pomaly tečúcimi potokmi a posiatá ostrovčekmi tropického lesa. V západnej časti na rozprestiera Big Cypress Swamp - cyprusový močiar s rozlohou 6 000 km štvorcových, ktorý je domovom tisícov epifytických rastlín.
Bromélie a
orchidey
pokrývajú cyprusy , získajúc výživu zo vzduchu, vlhkosti a slnka. Keď kvitnú, močiare hýria farbami a vôňami. Vyskytuje sa tu aj vražedný
figovník - škrtič , ktorý zviera svoj opórny strom, až kým ho neudusí.
Ďalej na juhu sú neustále borovicové lesy a mangrovy ochraňujúce pobrežie a zabráňujúce moru prenikať do mokradí.
Strážcovia Everglades
Aligátory hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní tohto ekosystému a považujú sa za jeho strážcov. Keď plávajú hore-dole tokmi, čistia rastlinný porast, a v období sucha vyhrabávajú jazierka, ktoré pomáhajú prežiť ďalším vodným živočíchom. Kopcovité valy v blízkosti týchto jazierok sú pozostatky hniezd aligátorov.
Vyrastajú tu vŕby a
myrty
korytnačky tu kladú svoje vajíčka a rôzne druhy živočíchov tu nachádzajú úkryt. V Everglades je najbohatšia koncentrácia plazov a obojživelníkov v Amerike
mnohé z nich - niektoré žaby , mloky
hady a jašterice - žijú na stromoch.
Medzi zvláštnosti rosničky kubánskej patrí, že svoju farbu prispôsobuje okoliu a šteká ako malý pes.
Vodný svet
Tieto vody sú zásobárňou potravy pre väčšinu obyvateľov mokradí. Rybky, ako živorodky, kaprozúbky či ostračky, ktoré sú potravou aligátorov, vydier aj floridských šťukovcov škvrnitých, udržiavajú bezstavovce na rozumnej úrovni. Pobrežie je živnou pôdou pre mnoho morských druhov. Je tu tiež domov lamantínov alebo morských kráv, nžných obrov, ktorí môžu vážiť až 680 kg.
Aligátory sú asi najznámejšími obyvateľmi Everglades
Rozmanitosť vtákov
Everglades obývajú niektoré z najkrajších a neobyčajne vyzerajúcich brodivých vodných vtákov, medzi nimi volavky, beluše a husi. Jedným z najväčších vtákov je volavka statná vysoká až 1,2 m, ktorá používa rovnaké hniezdo každý rok. Ďalším obrom je pelikán rúžový, ktorý má rozpätie krídel až 2,7 m. Naozajstnou kuriozitou je lyžičiar rúžový . Je pokrytým jemne rúžovým perím a má veľký hnedý lopatkovitý zobák, ktorý vyzerá trochu neprímerane, ale korisť pod vodou ho nespozoruje. Osud mnohých vtákov závisí od vodných plôch, obzvlášť myktérie holokrkej, ktorá sa rozmnožuje len v Everglades. Privádza mláďatá na začiatku obdobia sucha, keď klesajúca hladina vody zvyšuje množstvo dostupných rýb. Ak je rovnováha narušená, opúšťa hniezdo a presúva sa inde.
Počty floridských púm v Everglades sú nebezpečne nízke. Je to dôsledok vážnych negativných urbanizačných zásahov.
Adaptabilné cicavce
V Everglades žije relativne málo druhov cicavcov, ktoré sú dobre prispôsobené tamojším podmienkam. Domáci, skoro všade rozšírený medvedík čistotný, je jedným z najpočetnejším druhov, spolu s vačicami opossum a králikmi močiarnými. Ďalšim početným druhom je vydra kanadská, ktorá sa živí bohatou ponukou bezstavovcov, rýb a obojživelníkov. No nie všetkým cicavcom sa tu darí tak ako v minulosti. Počet jedincov pumy floridskéj, jedného z druhov pumy americkej, klesol na 30 kusov. Výskyt tohto, v súčasnosti vážne ohrozeného druhu sa obmedzuje na borovicové lesy na juhu.
Biela volavka, beluša veľká, je jedným z tunajších najväčších brodivých vtákov. Je až 1 m vysoká, živí sa rybami, plazmi, malými vtákmi, hlodavcami a kôrovcami
Klúčové fakty
Prostredie mokrade, podmáčané trstinové zárasty,cyprusové močiare,borovicové lesy, mangrovy Podnebie teploty sa pohybujú od 20 stupňov celzia do 27 stupňov celzia, ale občas môže byť aj oveľa teplejšie či chladnejšie Biodiverzita vysoká rozmanitosť vtákov, plazov, obojživelníkov a bezstavovcov, mnoho ohrozených druhov Stav prostredia zmenšujúce sa Ohrozenie prostredia znižovanie zásob vody, prenikanie človeka, znečistenie
Zamerané na Everglades
Everglades tvorí 11 000 km štvorcových južnej floridy - asi polovicu jeho bývalej rozlohy. Jedinou chránenou oblasťou je Národný park Everglades, približne 4 000 km štvorcových, zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO, do zoznamu mokradí svetového významu a ako Medzinárodná biosferická rezervácia. Dôležitá je aj prírodná rezervácia floridskej pumy, ochraňujúca tento druh sa kedysi voľne túlal po krajine.
Časy sa menia
Slnečná Florida je dnes jedným z najpopulárnejších a najčastejšie navštevovaných miest. Migrácia ľudí ( 900 nových usadlíkov každý deň, až 39 miliónov návštevníkov ročne) má drstický vplyv na kedysi nedotknutú divočinu. Poľmohospodárstvo tiež zabralo veľa mokradí. Cestovný ruch musí mať pravidlá, so zákazom motorových plavidiel, vodných športov, rybárčenia a iných rušivých činností.
Člny s nízkym ponorom, ktorých vrtule sú nad vodou umožnujú v tomto prostredí bezpečný prieskum.
Vodné výzvy
Everglades ( a teda aj divo žijúce organizmy) je už dlho oberaný o jeho drahocennú vodu odvádzanú z močiarov, aby sa vyhovelo požiadavkám rozšírujucej sa populácie. Sieťou kanálov voda odteká priemo z jazera Okeechobee do miest na východnom pobreží, akým je Miami. Odtokom plantáže cukrovej trstiny sa znečistuje veľa zdrojov vody a tú pijú zvieratá, čo môže spôsobiť ich vážne choroby aj smrť. V roku 2000 americká vláda sľúbila nápravu problému, čo bude trvať najmenej 20 rokov. Možno dúfať, že endemické druhy toto obdobie prežijú
Umelý menežment prietoku vody ovplyvňuje jej sezónnu úroveň. Vysoké hladiny vody vyháňajú ryby z obvyklých biotopov, a vtáky tak príchádzajú o potravu.