Kalahari
Vyprahnutá krajina zvláštnych prekvapení
Žeravé slnko spaľuje Kalahari väčšiu časť roka. Väčšinu krajiny tvoria obrovské zvlnené pieskové duny a rozľahlé beztvaré vyschnuté "jazerá" alebo soľné panvy. Celé územie je v podstate polopúšť, na ktorej sa prekvapivo dobre darí divej zveri. Letné dažde na severe prinášajú životodarnú vodu rieke Okavango, ktorá sa rozlieva do mozaiky jazier a lagún pokrytých vegetaciou. Bujnejší sever láka aja stáda pasúcich sa zvierat a šelmy, akými sú psy hyenovité, hyeny škvrnité alebo levy.
Hľadanie čerstvej pastviny
Stáda pakoňov hrivnatých, antilop skákavých, oryxov juhoafrických a zebier stepných sa sťahujú kvôli bezpečnosti vo veľkých počtoch cez celú kalaharskú púšť. Rodenie mláďat sa u mnohých druhov prekrýva s obdobím dažďov, keď je viac potravy pre potomkov. Hoci niektoré stáda zostávajú pri okrajoch povodňovej vody, väčšina sa na začiatku obdobia dažďov v októbri presúva na juh, aby sa vyhla záplavám a našla lístie a trávu, ktoré jej poskytuje dôležitú vlahu. V apríli potom stáda čelia hrozbe šeliem a drsnej vyprahnutej krajine a opäť začínajú svoju púť na sever za pastvou a osviežením pri vodných zdrojoch.
Skokan hľadajúci potravu
Hadiar krátkochvostý so svojim nápadne krátkym chvostom a s veľkými predĺženými sivozelenými krídlami zostáva väčšinu dňa vo vzduchu. Keď zbadá vretenicu alebo varana, špiralovito zlieta smerok k zemi. Neustále striehne na potravu a svoju korisť premáha smrteľným zovretím pazúrov. Môže zlietať na zdochliny alebo číhať na iné zvieratá živiace sa zdochlinami, ktorým kradne ich ťažko získanú korisť. Súčasťou úchvatných akrobatických pytačiek sú aj dramatické obraty samcov vo vzduchu v uhle 360 stupňov, zatiaľ čo samica letí doluznačky a keď ju míňa samce, ukáže pazúry. Pár si potom nájde prázdny baobab alebo akáciu, na ktorých si z vetvičiek postaví hniezdo.
Hadiat krátkochvostý sa živí hadmi, plazmi a malými cicavcami a vrhá sa na iné vtáky, aby im ukradol korisť.
Konštruktéri
V riedko porastenej južnej oblasti púšte Kalahari sa týčia niekoľko metrov vysoké termitiská.
Na niektorých miestach, kde došlo počas daždivých mesicov k narušeniu jemnejšiej pôdy a piesku, vytvárajú na vyprahnutej zemi ostrovy s vežičkami. Viackomorové hniezda obýva niekoľko miliónov termitov. Sú postavené tak , aby vežičky fungovali ako klimatizácia. Vnútorné sú poprepájané dômyselným systémom vzájomne prepojených podzemných tunelov. V dôklade štruktúrovaných termitích spoločenstvách existuje deľba práce, podľa ktorej má každý člen spoločenstva prísne určené povisnnosti. Zberači potravy hľadajú potrav, stavbári pomáhajú budovať a opravovať termitisko, vojaci chránia kolóniu pred útokom a pestúnky sa starajú o mladé. Ukrytá pred nebezpečenstvom sa hlboko v srdci toho impéria nachádza jediná veľká kráľovna. J eplná vajíčok, takže sa ledna hýbe a jej oveľa menší kráľovský partner neustále čaká pripravený znovu sa páriť. Kráľovná celý život kladie vajíčka, denne až 30 000, čím stále zvyšuje termitiu populáciu.
Rastlinná potrava a útočisko
Krovinatý terén a trsy tvrdej trávy sú typickým obrazom púštnej krajiny južnej Kalahari. V najteplejších a najnehostinnejších oblastiach prežívajú len rastliny s hlbšími hľuznatými koreňmi poskytujúc potravu najodolnejším alebo najpríspôsobivejším púštnym zvieratám. Niektoré rastliny sa suchým podmienkam prispôsobili tak, že vyklíčia a majú semená už v priebehu štyroch týždňov po dažďoch. Pre zvieratá hľadajúce vlahu je životne dôležitá tsamma s plodom podobným červenému melónu. V centrálnej oblasti rastú v hojnejšom počte tŕnisté kry. Družník bielopásy vynaliezavo stavia hniezda zo stoniek trávy na ostrých tŕňoch akácie, jedného z druhov stromov rastúcich na púšti, a rád sa delí o svoj domov až so stovkou iných párov družníkov.
Dažde na severe Kalahari umožňujú rast
ebenovníka,
, figovníka
a starobylého baobabu
s jeho viacerými kmeňmi. Tieto zalesnené oblasti s bujnou vegetáciou lákajú obdivuhodné množstvo divých zvierat, napríklad
levy,
slony,
žirafy
a antilopy,
čím vytvárajú dôverne známy obraz afrických rezervácií a safari.
Oryxy sa pasú na tvrdej suchej tráve a ak je možné, vodu získavajú z listov
Životné prostredie
rozsiahle polopúšte a piesočnaté roviny, druhy a soľné panvy: stromy, krovinatý porast, trávy:na juhu redšie ako na severe
Podnebie
malé množstvo zrážok
Biodiverzita
najteplejšie obdobie december až marec, keď teplota dosahuje až 46 stupňov celzia:ochladiť sa môže až na - 14 stupňov celzia
Stav prostredia
ustálené
ohrozenie prostredia
veľký počet prispôsobivej divej zveri, hlavne na severe
Púšť kalahari
Púšť sa nachádza v južnej časti Afriky a zaberá územie s rozlohou 700 000 km štvorcových. Tiahne sa cez Namíbiu, Južnú Afriku a väčšinu Botswany. Ak berieme do úvahy najvyššiu nadmorskú výšku 500 - 1 500 m, môže teplota počas chladných nocí v tejto oblasti klesnúč extrémne nízko. Angolská vysočina a údolie rieky Okavango vytvárajú hranicu na severe. Na juhu tvorí hranicu rieka Orange a v južnej Afrike. Kalahari je druhou najväčšou chránenou oblasťou na svete.
Zmeny v spôsobe života
Nedostatok pravidelného dažďa predstavoval vždy výzvu pre príslušníkov kmeňa San alebo bušmanov púšte Kalahari. Prežívali vďaka zberu potravy a lovu zveri bez používania vozidiel, výlučne pomocou jednoduchých loveckých nástrojov, napríklad lukov a šípov s jedovatými špičkami. Ženy a deti sa rovnako ako v minulosti aj dnes venujú zberu ovocia a aorechov, korienkov a hľúz púštnych rastlín. Niektoré staršie lovecké tradície vška vymreli, keďže väčšina mužov stopuje väčšie cicavce, napríklad oryxy a pakone, loví ich strelnými zbraňami. Nelegálny lov, napríklad kvôli slonovine, predstavuje problém aj napriek tomu, že ohrozené druhy sú oficiálne chránené.
Pakone hrivnaté loví kmeň lovcov zberačov San. Pôvodne otrávené šípy dnes nahradili brokovnicami.
Nebezpečenstvo záplav
Kalahari, jednu z dvoch rozsiahlych afrických púštnych oblastí ( druhou je Sahara na severe), pokrýva v praveku úrodná pôda. Globálne otepľovanie predstavuje do budúcnosti potenciálne nebezpečenstvo pre rastliny a živočíchy. Ak by nadmerné záplavy v neďalekej Okavango alebo výdatnejšie dažde v severnejších oblastiach spôsobili zmenu miestnych habitatov (prírodných prostredí), naruší sa krehká ekologická rovnováha regiónu a divé zvieratá môžu byť ohrozené.