Maltezský psík :)
Originálny názov plemena : Maltese
Krajina pôvodu : Stredomorie
Doba vzniku : Stredovek
Pôvodné využitie : Spoločník
Dnešné využitie : Spoločník
Priemerná dĺžka života : 14-15 rokov
Hmotnosť : 3-4 kg
Výška : 20-25 cm
História
Maltézsky psík je jedno z najstarších plemien psov vôbec. Pravdepodobne pochádza z jadranského ostrova Mljet, z ktorého bolo tiež odvodené jeho meno. Niektoré zdroje však uvádzajú, že tento pes pochádza z ostrova Malta. Patronát nad týmto plemenom má však od roku 1989 Taliansko. V stredoveku býval spoločníkom vysokej šľachty, od antiky až po novovek bol obľúbeným spoločníkom vznešených dám. Maltezáčik patrí do skupiny bišónov, je však isté, že predkovia všetkých týchto, dnes už samostatných a vyšľachtených plemien, pochádzajú zo Stredomoria, kde si ich bohatá aristokracia držala len pre potešenie a pre zvýšenie spoločenskej prestíže.
Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.
Všeobecný vzhľad
Maltezáčik je malý, elegantný pes, s nízko posadeným, kompaktným telom s rovným chrbtom. Hlava je stredne veľká s tmavými očami a čiernym nosom. Uši sú nasadené vysoko, sú dlhé a priliehavé, bohato osrstené. Chvost je nasadený v línii chrbta a je nesený v oblúku nad chrbtom.
Srsť a farba srsti
Srsť je veľmi dlhá, hustá a lesklá, rovná a hodvábna, bez podsady. Na tele je dlhšia než výška v kohútiku a splýva k zemi ako prikrývka. Na hlave je srsť tiež veľmi dlhá, na chvoste splýva na jednu stranu trupu. Farba srsti je čisto biela, prípustný je odtieň bledej slonoviny.
Spoločenská charakteristika
Maltezáčik je príjemný pes, ktorý má rád ľudí a nevyhľadáva konflikty ani s ostatnými psami, ani s inými zvieratami. K cudzím ľuďom sa chová zdržanlivo, známu návštevu však priateľsky uvíta.
Vzťah k deťom
Je to veľmi prítulný a živý pes, ktorý deti miluje, a veľmi rád sa zúčastní ich hier.
Výchova
Maltézsky psík je inteligentný, vyrovnaný pes, ktorý sa dobre učí, preto jeho výchova nebýva náročná. Základný výcvik poslušnosti je však nutnosťou. Jeho výchova však nesmie byť príliš tvrdá ani prísna, pretože je veľmi citlivý.
Držanie
Maltezáčik je typický rodinný pes, ktorého je možné chovať v byte. Uspokojí sa s malým brlôžkom v kľudnej časti bytu, kde môže nerušene odpočívať. Pokiaľ je zavretý sám v miestnosti, chápe to ako trest, preto je treba zaistiť mu voľný pohyb po celom byte.
Pracovné využitie
Tento pes je rýdzo spoločenské plemeno, a ako také sa nevyužíva k žiadnej práci.
Pohyb
Maltezáčik potrebuje dostatok pohybu, ale nevyžaduje príliš dlhé vychádzky. Pokiaľ s ním však na nejaký výlet vyjdete, prispôsobí sa vám, a rád vás bude doprevádzať.
Starostlivosť
Pokiaľ chcete mať maltezáčika vo výstavnej kondícii, potrebuje jeho srsť mnoho starostlivosti a pozornosti. Každodennú starostlivosť uľahčí výber kvalitnej kozmetiky a pomôcok. Pokiaľ sa srsti tohoto psíka budete venovať denne, postačí vám k tomu pár minút. Veľmi dôležité je každodenné prečesávanie a kartáčovanie v období, keď sa mení srsť zo šteňacej na dospelú. Pes si v tomto období na pravidelné česanie navykne a prehĺbi sa tým aj váš vzájomný vzťah. Pokiaľ chcete mať maltezáčika iba na maznanie, stačí kúpanie asi raz za 1-2 mesiace s použitím kvalitného šampónu a kondicionéra. Denne je nutné čistiť oči a srsť pod očami, aby sa nevytvárali škaredé stopy po slzách, čomu možno predísť použitím špeciálneho roztoku. Keď je srsť vysušená, použite olej. Pokiaľ však chováte výstavného psa, kúpanie musí byť častejšie, asi raz za týždeň, až 14 dní. Starostlivosť o srsť výstavného psa nájdete nižšie v rubrike „Príprava na výstavu“.
Strážne využitie
Maltezáčik je veľmi ostražitý psík, ktorý neznámeho návštevníka privíta štekotom, ale inak nie je ku stráženiu vhodný.
Vhodné športy
Agility; obratnosť
Najčastejšie nemoci
Epifora – výtok sĺz; trichofýcia; luxácia jabĺčka; stomatitída a zubný kameň; tracheálny kolaps
Príprava na výstavu
U tohoto plemena príprava na výstavu spočíva v úprave jeho dlhej, hodvábnej srsti. Výstavného psa je nutné kúpať raz za týždeň až 14 dní. Srsť sa natáča do špeciálnych hodvábnych alebo igelitových natáčok, v ktorých musí byť premastená olejom, aby sa chlpy nelámali. Natáčky sa prečesávajú asi dvakrát týždenne.
Výživa šteňaťa
V šteňacom veku je výživa veľmi dôležitá, pretože pes v tomto období rýchle rastie. K jeho dobrému vývoju je potrebné podávať kvalitné krmivo, určené pre šteňatá.
Výživa dospelého psa
Kvalita potravy má veľký vplyv na kvalitu srsti, preto maltezáčik vyžaduje kvalitné krmivo.
Výživa starého psa
Pes – senior už nespotrebuje také množstvo potravy, ako dospelý, aktívny pes. Nie je preto vhodné zaťažovať jeho organizmus krmivom pre dospelých psov, ale pozvoľna prejdite na kvalitnú ľahkú stravu pre seniorov.
Dôvetok pre budúcich majiteľov
Maltezáčik je veselý a prítulný pes, ktorý sa rád mazná. Pokiaľ mu venujete dostatok starostlivosti a lásky, bude vám oddaným, nežným a krásnym priateľom, ktorý vás bude doprevádzať na každom
tea
(Administrátorka, 3. 4. 2011 19:05)