Ohrozený levík zlatý
Príbeh zlatého ochranárskeho úspechu
Levík zlatý, zvieratko vo veľkosti veveričky s červenou-zlatou srsťou a výraznou hrivou podobnou levej, sa vyskytuje len v jedinej oblasti na svete, a atlantickom pobrežnom dažďovom pralese v Brazílii. Je to jeden z najvzácnejších a najkrajších druhov opíc. Taký vzácny, že pred 30 rokmi bol na pokraji vyhynutia. Bol nelegálne lovený a jeho prirodzené prostredie bolo vážne poškodené. Od tých čias sa na celom svete vyvíjajú úspešné snahy o jeho zachovanie
Miznúci prales
Dažďový prales, ktorý je domovom levíka zlatého neikedy zaberal milóny hektárov. Dnes po desiatkach rokov ťažby a vyrúbavania pre poľnohospodárstvo i stavbu pobrežných miest a rekreačných oblastí z neho zostali len malé fragmenty. Keďže bol levík zlatá pripravený o stromy, ktoré mu poskytovali prístrešie a potravu, a lovený pytliakmi, jeho počty sa rýchlo zmenšovali. Začiatkom roka 1970 sa vedelo len o 200 voľne žijúcich jedincoch. Žili v izolovaných oblastiach lesa a ďalej ich oslabovalo pribuzenské kríženie a choroby.
Vysoká cena za rozvoj
Intenzívna ťažba dreva na kúrenie a spracovanie a odlesňovanie pre farmárstvo zdecimovali brazílske dažďové pralesy.
Narodenie levíka zlatého v roku 2001 oslavovali ochranári na celom svete
Medzinárodný program záchrany
Po prísľube pomoci levíkom ochranári vybudovali pre ne v roku 1974 špecialnu rezerváciu. Bolo to v oblasti chráneného lesa Pocco das Antas asi 100 km severne od Rio De Janeira. Tu mohol žiť levík zaltý v bezpečí a počet jedincov začal pomaly stúpať. To bol prvý krok vo veľkej medzinárodnej kampani na záchranu levíkov. V roku 1983 vol zariadený program na ochranu levíka zlatého ako výsledok spolupráce medzinárodných ochranárskych organizácií, zoologických záhrad, Ameickej univerzity a vládnyhc retortov v Brazílii, ekologických a vedeckých organizácií, univerzít a miestnych vlastníkov pôdy. Ich pokračujúca misia zahŕňa vytváranie nových rezervácií a ochranu existujúceho pralesa, výskum správania a rozmnožovania sa levíkov a predchádzanie ich lovu. V programe je tiež návrat do prírody v zajatí odchovaných jedincov, výchova ochranárov a organizovanie vzdelávacích akcií pre obce a školy. Vďaka tomuto úsiliu sa levík zlatý za posledných 30 rokov opáť vracia do prírody. Vo svojej vlasti sa stal vďaka chlpatému pôvabu obľúbeným symbolom ochrany prírody :).
Chov v zajatí
Jedným z najväčších úspechov tejto ochranárskej inciatívy je program chovu v zajatí, do ktorého sa zapojilo 140 zoologických záhrad na celom svete. Chovné páry majú starostlivú opateru, aby mali zdravé potomstvo, ktoré sa postará o to, aby druh dlhodobo prežil. Pravidelné vypúštanie v zajatí odchovaných jedincov do chránenej lesnej oblasti vo voľnej prírode a jedo výsledky sú zatiaľ veľmi povzbudivé. Ochrana levíka zlatého je šťastný príbeh.
OCHRANÁRI V AKCII: viac miesta pre levíky
Vytvorenie koridorov
Svetový fond na ochranu prírody (WWF), brazílske mimovládne organizácie a Združenie levík zlatý už dosiahli úspechy v presvidčaní súkromných vlastníkov pôdy, aby dovolili v ich lesoch vytvoriť rezervácie pre levíky.
Ďalším plánom je vysadiť koridory zo stromov z jedného ohraničeného lesného fragmentu k druhému, aby sa levíky mohli presúvať a krížiť s inými skupinami . Prvý koridor už bol založený a po krátkom čase od jeho výsadby ho levíky začali využívať.
KĽÚČ-Atlantický pobrežný dažďový prales. Levík zlatý sa nachádza len v atlantických pobrežných dažďových pralesoch v Brazílii.
STUPEŇ OHROZENIA
kriticky ohrozený druh
POČET VOĽE ŽIJÚCÍCH TVOROV
približne 1000
VÝSKYT
atlantický pobrežný daždový prales, Brazília
PRÍČINY OHROZENIA
strata biotopov, pytliactvo
PRÝVNA OCHRANA
CITES zákaz obchodu, odchytu alebo zásahu do biotopov bez odobitného povolenia
Ako môžete pomôcť
Levík zlatý je v brazílii celebritou, ale v iných krajinách nie je veľmi známi. Zistite si viac:
- pridajte sa k WWF.
- kontaktujte miestne zoologické záhrady - možno majú projekty na záchranu levíka
- prezrite si webové stránky, aby ste sa dozvedeli o najnovších ochranárskych aktivitách.
UNIKÁTNA FLÓR A AFAUNA
Levík zlatý patrí medzi mnoho jedinečných a vysoko ohrozených druhov, ktoré možno nájsť len v brazílskych nížinných dažďových pralesoch. Zostali len 2% z ich pôvodnej rozlohy.
ZOO- BRÁNA DO DIVOČINY
Úlohou zoologických záhrad, ktoré fungujú ako "brána do divočiny" , je pripraviť levíka zlatého na život vo voľenj prírode. Zoologické záhrady vytvárajú podmienky imitujúce prirodzené životné prostredie tak verne, ako sa len dá. Levíky sú odchované v rodinných skupinách, zvičajne chovný pár s mláďatami a niekedy aj zo staršími súrodencami. Majú k dispozícii stromy a hniezde boxy kde sa mladé učia postarať sa o seba, liezť a zháňať si potravu rovnako, ako keby boli vo voľnej prírode.
Komentáre
Prehľad komentárov
to je horor som ochranarka zvierat a tiranie sa my hnusi mi vsetci ochranari sa snazime o to aby zvierata mali volnost a aby nevyrastali v zajati a aby ich uz nikto netyral lebo niektory ludia nemaju lasku k zvieratam to vsak nechapem ako ich nemozu mat radi no jedno viem tym prasivym pytliakom a tyranom ide iba o peniaze a pobavenie je to hnus!!!
teší ma
(niekto, 19. 2. 2012 16:23)Som rada, že sa nájde ešte niekto okrem mňa s takýmto citom ku zvieratkám
Re: levik zlaty moje oblubene zvira
(aaaaaaaaaa, 21. 3. 2013 17:33)
Povedalo decko co nepozna gramatiku, som zvedavy kolko rokov mas ty "zachranarka zvierat" :DDD
A tak vseobecne vsetky tieto deti by som bol zvedavy ako by sa tvarili keby den prezili v "dokonalom" sulade s prirodou niekde na pustom ostrove.
Samozrejme netvrdim ze to je spravne. :D
prečo
(No šak ja, 17. 4. 2012 18:23)Podľa mňa by sa mali všetci tý ktorí týrajú zvieratá by mali ísť do basy pretože aj zvieratá sú živé.
levik zlaty moje oblubene zvira
(anonym, 25. 5. 2011 12:53)