Orol skálny
Orol skalný
Rad - Sokolotvaré Rod a Druh - Aquila chrysaetos
Čeľaď - Jastrabovité
Aj keď bol orol skalný v mnohých krajinách Európy vyhubený, existujú ešte miesta, kde je možné spozorovať jeho siluety krúžiacu vysoko na oblohe nad horskými zrázmi, hľadajúc korisť.
Orol skalný je jedným z najväčších a najmajestátnejších dravcov
strednej Európy. Veľmi dlho bol prenasledovaný : ľudia totiž verili,
že loví jahňatá a domácu hydinu. Dnes na neho útočia pytliaci, ktorí
vyberajú z jeho hniezd vajcia a mláďatá.
Rozmnožovanie
Orol skalný si stavia svoje hniezdo obyčajne na neprístupných skalných rímsach, útesoch alebo na stromoch. Na mnohých miestach obsadzuje rovnakú skalnú rímsu už celé stáročia. Hniezda založené na stromoch si orly každoročne dostavujú, takže po rokoch môžu dosahovať obrovské rozmery. Dvoriaci samec predvádza zásnubné lety v tavre vlnoviek ( vzdušná akrobacia ), pri ktorých sa opakovane spúšťa nadol a potom zase plachtí nahor. Párenie sa odohráva na zemi a samica znesie prvé vajce vo februári alebo v marci. Zohrievanie znášky začína ihneď po znesení prvého vajca, čo spôsobí, že prvé mláďa sa vyliahne o 3-4 dni skôr ako druhé mláďa. Druhé mláďa preto prežíva len výnimočne: zahynie buď od hladu alebo ho jeho starší súrodenec zožerie.
Životné prostredie
Orol skalný je veľký a vznešený, skutočne kráľovský vták. loví zo vzduchu, a preto sa najradšej pohybuje v širokom a otvorenom teréne, ktorý mu najviac vyhovuje, V Európe a Severnej Amerike je považovaný za horský druh, hoci rád príležitostne obýva aj nížinné lesy alebo rozľahlé mokrade. V minulosti bol oveľa rozšírenejší, dnes je jeho výskyt obmedzený na prevažne odľahlé a neobývané územia.
Potrava a potravné návyky
Orol skalný patrí k najodvážnejším dravcom a loví všetko, na čo mu stačia sily. Hlavnou súčasťou jeho potravy tvoria cicavce strednej veľkosti, napr. zajace, líšky alebo väčšie vtáky, napr. hlucháň, tetrov alebo snehuľa. Nepohrdne však ani menšími vtákmi či hadmi alebo jaštericami. Vo vyšších horských oblastiach loví svište. Väčšie cicavce, napr. jelene, požiera len ako zdochliny. Väčšinu koristi uloví orol na zemi, ale niekedy zaútočí aj na lietajúceho vtáka. Lieta pozdĺž strmých úbočí alebo horského hrebeňa a korisť sa snaží zahnať na nechránené priestranstvo, kde má lepšiu možnosť uloviť ju.
Charakteristické znaky
Telesné rozmery
Dĺžka : 75 - 90 cm
Rozpätie krídel : 2 - 2,2 m
Hmotnosť : 3 - 6 kg
Rozmnožovanie
Pohlavná dospelosť : v 4. - 5. roku
Obdobie hniezdenia : od februára do júna
Počet znášok : 1
Veľkosť znášky : 2 hnedo-škvrnité vajcia
Inkubačná doba : 43 - 45 dní
Starostlivosť o mláďatá : 65 - 70 dní
Spôsob života
Správanie : žije samotársky alebo v páre, korisť loví na zemi, výnimočne vo vzduchu
Potrava : malé a väčšie cicavce, vtáky, žerie aj nájdené zdochliny
Dĺžka života : 15 - 20 rokov
Príbuzné druhy
V Španielsku, Portugalsku, východnej Európe a v Ázii je rozšírený o niečo menší orol kráľovský.
Zlý orol !
(Udo Hronský , 19. 12. 2015 21:36)