Tiger
Vzdajme úctu
kráľovi džungle
Mocný a kradmý, tiger je najväčší a najťažší z rodiny mačkovitých šeliem, boja sa ho iné zvieratá a ľudia. Tiger bengálsky má klasickú oranžovočiernu pruhovanú srsť. Stráži si svoje teritórium a zvyčajne loví samostatne tak, že sa za svojou korisťou zakráda alebo na ňu číha. Obrovskou silou dokáže zraziť zvieratá omnoho väčšie ako on sám. Kedysi bol tiger bengálsky v Ázia bežný, dnes sa vyskytuje iba na malých územiach v Indii a okolitých krajinách.
Tichý zabijak
Keď tiger loví obeť, spolieha sa na svoju ľstivosť. Má vynikajúci zrak a sluch, čo mu pomáha vystopovať zvieratá aj potme. Tiger bengálsky loví veľké zvieratá ako jelene a diviaky, ktoré mu zaistia potravu na niekoľko dní. Nepozorovane sa prikradne ku koristi a zaútočí zo vzdialenosti asi cca 20 m. Tiger zabíja svoju korisť tak, že jej zozadu zahryzne do krku a potom ju odvlečie do úkrytu a tam ju zožerie. Keď je dostatočne nažratý, zakryje zdochlinu listami, aby sa k nej neskôr mohol vrátiť a pokračovať v hostine. Samce dokážu naraz zožrať aj 40 kg mäsa.
Pruhy na tigrej kožušine zaisťujú dokonalé maskovanie v presvitajúcom slnku a tieni.
Sám doma
Samce nájdu samice podľa ich revu a pachových značiek. Tigre sa môžu páriť až 100-krát počas dvoch dní. Samica vrhne svoje mláďatá v brlohu. Stará sa o nich a dojčí ich, kým nemajú 6 mesiacov. Mláďatá vychádzajú von a začínajú žrať mäso, keď majú osem týždňov. Ako rastú, samica musí častejšie loviť, ale nikdy neodchádza ďaleko od mláďat. asi ročné mláďatá vedia loviť, ale ostávajú s matkou až do dvoch rokov.
Keď majú mláďatá asi dva - mesiace, sú pripravené postaviť sa svetu mimo brlohu.
Milovníci vody
Tigre milujú vodu a často sa počas teplých dní kúpu alebo chladia v riekach alebo kalužiach. Zvyčajne lovia v noci a cez deň oddychujú. Väčšina tigrou žije samotársky, aj keď matky a mláďatami a mladí tigrí súrodenci občas lovia spolu. Samce sa potulujú po teritóriu veľkom niekedy až 100 km2 , pričom značia jeho hranice pachovými stopami, trusom a škrabancami na stromoch alebo balvanoch. Tieto
Tigre sa po love vrhnú do vody
značky hovoria ostatným tigrom o ich pohlaví, veľkosti aj teritóriu. Tigre tiež komunikujú vrčaním a hlbokým "mraučaním". Svoje teritória divoko bránia pred samčími rivalmi, ale neprekáža im, ak na ich územie zasahuje teritórium samice.
Zmenšujúca sa populácia
Počet tigrov bengálskych v divočine sa počas posledného storočia zmenšil zo 100 000 asi na 4 000. Najväčšou hrozbou je strata prirodzeného prostredia, pytliactvo, úbytok koristi a obchod s tigrími časťami tela v ázijskej medicíne. Väčšina tigrou bengálskych teraz žije v chránených oblastiach v Indii. Vznikli protipytliacke jednotky a tak isto existuje zákaz obchodu s tigrími produktmi.
Tiger bengálsky
Rad - mäsožravce Druh - Panthera tigris tigris
Rod - Panthera Čeľaď - mačkovité
Výskyt :
Väčšina tigrov bengálskych žije v Indii, niektoré žijú aj v Bangladéši, Nepále, Butáne a západnom Mjanmarsku. Biely tiger je farebnou variáciou tigra bengálskeho a v prírode sa objavuje len veľmi zriedkavo.

Stupeň ohrozenia - ohrozený druh
Spôsob života - samotársky
Dĺžka - 1,4 - 2,8 m
Chvost - 60cm - 1m
Výška v kohútiku - 90 cm - 1m
Hmotnosť - do 220 kg
Dospelosť - samica - 3 - 4 roky
- samec - 4 - 5 rokov
Obdobie párenia - od novembra do apríla
Dĺžka gravidity - 95 - 112 dní
Počet mláďat - 2 - 4
Interval párenia - 2 - 21/2 roky
Potrava - srny, byvoly, diviaky, gaury ( indické tury ) a opice
Dĺžka života - v divočine do 26 rokov
páči sa mi Vaša stránka
(Nika, 18. 11. 2011 14:11)