Agility
Agility je pohybová aktivita, pri ktorej tím zložený zo psovoda a psa spoločne prekonáva prekážky rozmiestnené na rovnom povrchu, v určenom poradí, v čo najkratšom čase a bez chýb.
Výška skokových prekážok je pre jednotlivé výškové kategórie nasledujúca:
- SMALL – S 30 cm ± 5 cm (min. 25 cm, max. 35 cm)
- MEDIUM – M 40 cm ± 5 cm (min. 35 cm, max. 45 cm)
- LARGE – L 60 cm ± 5 cm (min. 55 cm, max. 65 cm)
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Za chybu sa považuje zhodenie tyčky. Skok cez prekážku mimo priestor určený k jej prekonaniu alebo jej podlezenie je odmietnutie. Ak pri skoku zavadí o bočnicu a zhodí ju, je potrestaný diskvalifikáciou.
Skoková dvojitá (prekonáva sa jedným skokom)
Popis prekážky
Tvorí sa zostavením dvoch jednoduchých skokových prekážok postavených v vzostupnej línii s výškovým rozdielom od 15 do 25 cm. Výška vyššej prekážky v kat Small a Medium je zhodná ako u skoku jednoduchého. Maximálna výška vyššej tyčky pre kat. Large je 60 cm. Maximálna hĺbka prekážky je podľa jednotlivých kategórii nasledujúca:
- SMALL – S 30 cm
- MEDIUM – M 40 cm
- LARGE – L 60 cm
Na parkúre musí byť skoková dvojitá prekážka postavená v priamom nábehu od predchádzajúcej prekážky.
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Je posudzovaný ako skok jednoduchý. Pri zhodení oboch tyčiek dostáva tím 5 trestných bodov za chybu, ako pri zhodení jednej. Skok cez prekážku mimo priestor určený k jej prekonaniu alebo jej podlezenie je odmietnutie. Ak pri skoku zavadí o bočnicu a zhodí ju, je potrestaný diskvalifikáciou.
Kombinácia dvoch alebo troch prekážok ( dvojskok, trojskok)
Popis prekážky
V parkúre môže byť umiestnená kombinácia zložená z maximálne troch jednoduchých skokových prekážok. Prekážky musia byť postavené za sebou v priamej, alebo takmer priamej línii. Platí ako prekážka jediná, ale každý prvok zostavy je posudzovaný jednotlivo. Prvá prekážka je označená poradovým číslom prekážky a písmenom „A“, druhá písmenom „B“ a tretia písmenom „C“. Vzdialenosť prekážok A, B, C je stanovená pre kat. Small 2m, pre Medium 3m a Large 4m. Skoky musia byť rovnako vysoké. Kombinácia môže byť použitá na trati len jedna, prekážky nemôžu byť použité ako jednotlivé skoky v ďalšom, alebo predchádzajúcom priebehu trate. Na parkúre musí byť dvojskok, trojskok postavený v priamom nábehu od predchádzajúcej prekážky.
Výška skokových prekážok je pre jednotlivé výškové kategórie nasledujúca:
- SMALL – S 30 cm ± 5 cm (min. 25 cm, max. 35 cm)
- MEDIUM – M 40 cm ± 5 cm (min. 35 cm, max. 45 cm)
- LARGE – L 60 cm 5 cm (min. 55 cm, max. 65 cm)
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Každá prekážka z kombinácie je posúdená jednotlivo. Trestné body za odmietnutia alebo chyby sa sčítajú. V prípade odmietnutia jedného skoku je treba znovu začať celú kombináciu, ak sa tak nestane vedie to k diskvalifikácii. Za chybu sa považuje zhodenie tyčky. Skok cez prekážku mimo priestor určený k jej prekonaniu alebo jej podlezenie je odmietnutie. Ak pri skoku zavadí o bočnicu a zhodí ju, je potrestaný diskvalifikáciou.
Múr, viadukt
Popis prekážky
Výška aj šírka múru, viaduktu sú rovnaké ako u skokovej prekážky. Hĺbka je cca 20 cm. Múr je plný, viadukt musí mať jeden alebo dva otvory vo forme tunelu. Na hornej ploche oboch prekážok musia byť najmenej dva nie veľmi ťažké elementy vo forme ∩, ktoré sa dajú ľahko zhodiť. Múr musí byť prestaviteľný na všetky tri kategórie. Výška tejto prekážky je meraná vrátane zhoditeľných prvkov.
Výška pre jednotlivé výškové kategórie je nasledujúca:
- SMALL – S 30 cm ± 5 cm (min. 25 cm, max. 35 cm)
- MEDIUM – M 40 cm ± 5 cm (min. 35 cm, max. 45 cm)
- LARGE – L 60 cm 5 cm (min. 55 cm, max. 65 cm)
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Pri múre a viadukte sa za chybu považuje zhodenie elementu, časti alebo celého viaduktu alebo múru. Pri viadukte je odmietnutím stiahnutie hlavy či labky alebo prebehnutie otvorom.
Kruh
Popis prekážky
Priemer vnútorného otvoru kruhu je min. 45 cm a max. 60 cm. Ako materiál pre výrobu kruhu sa doporučuje motocyklová pneumatika, polystyrénový záchranný kruh alebo pogumovaná textília. Spodná vnútorná časť zaveseného preskokového kruhu musí byť z bezpečnostných dôvodov vyplnená. Zavesenie kruhu musí byť pružné. Pevné zavesenie nie je povolené. Prekážka musí byť natoľko stabilná, aby ju pes nemohol ľahko zvaliť. Noha kruhu musí byť dlhá aspoň 1,5 násobok výšky tyčiek pre danú veľkostnú kategóriu. (napr. pre large je to min 1,5 násobok čísla 65, to jest 97,5 cm na každú stranu kruhu. Na parkúre musí byť preskokový kruh postavený v priamom nábehu od predchádzajúcej prekážky. Vzdialenosť stredu preskokového kruhu od zeme je pre jednotlivé kategórie nasledovný:
- SMALL - S 55 cm
- MEDIUM – M 55 cm
- LARGE – L 80 cm
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Za odmietnutie sa považuje, pokiaľ pes skočí namiesto kruhom priestorom medzi kruhom a rámom. Dotyk kruhu pri preskakovaní nie je chyba.
Skok ďaleký
Popis prekážky
Je zostavený z dvoch až piatich elementov, ktoré sú od seba rovnomerne vzdialené. Šírka prvkov je 120 cm, hĺbka 15 cm, výška najnižšieho je 15 cm, najvyššieho 28 cm a sú mierne skosené. Prvky musia byť ľahko zhoditeľné. Všetky štyri rohy kompletnej prekážky sú označené tyčami vysokými 120 cm bez ostrých hrán. Vzdialenosť tyčí od krajných elementov musí byť do 10 cm. Na parkúre musí byť skok ďaleký postavený v priamom nábehu od predchádzajúcej prekážky. Dĺžka skoku ďalekého je pre jednotlivé kategórie nasledujúca:
- SMALL – S 40 cm ¸ 50 cm (2 elementy)
- MEDIUM – M 70 cm ¸ 90 cm (3 až 4 elementy)
- LARGE – L 120 cm ¸ 150 cm (4 až 5 elementov)
Elementy musia byť postavené od najnižšieho k najvyššiemu s tým, že vždy je použitý element najnižší.
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Trestnými bodmi za odmietnutie je pes potrestaný, ak prekážku prejde, prebehne, skočí vedľa alebo odskočí do strany. Pri odmietnutí musí pes prekážku prekonať ešte raz správne. Ak pri odmietnutí poruší hranicu prekážky tým, že zhodí prvý alebo posledný element nasleduje diskvalifikácia. Úder do elementu, zhodenie elementu, dopad medzi elementy je posúdené ako chyba. Zhodenie tyčky nie je posudzované ako chyba, pokiaľ jej pád nezmení charakter prekážky pred jej prekonaním.
Pevný tunel
Popis prekážky
Vnútorný priemer pevného tunelu je 60 cm a dĺžka od 3 do 6 m. Tunel musí byť z poddajného materiálu umožňujúceho vytvoriť jeden alebo viac oblúkov. Tunel musí byť pevne fixovaný, aby sa v priebehu preteku nemenil jeho tvar, ani pozícia.
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Stiahnutie hlavy, alebo labky späť z ústia tunelu je odmietnutie. Ak pes nevbehne do tunela, ale zabehne za líniu prekážky, je potrestaný 5 trestnými bodmi za odmietnutie. Ak preskočí pevnú časť tunelu, alebo preskočí pevný tunel, je potrestaný diskvalifikáciou za neštandartné prekonanie prekážky.
Látkový tunel
Popis prekážky
Vchod je tvorený pevnou časťou v tvare tunelu. Je dlhý 90 cm , vysoký 60 cm a široký 60 až 65 cm. Východ z tunelu je z mäkkého materiálu, najlepšie pogumovanej látky odolnej voči dažďu a vlhku. Nesmie byť príliš ľahký, ani príliš ťažký. Dĺžka látkovej časti tunelu je 2,5 až 3,5 m a má priemer 60 až 65 cm.
Pokiaľ je východ z tunelu upevnený napr. kolíkmi, musí medzi nimi byť vzdialenosť cca 50 cm a musí umožňovať nerušený výstup tiež väčším psom.
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Stiahnutie hlavy, alebo labky späť z ústia tunelu je odmietnutie. Ak pes nevbehne do tunela, ale zabehne za líniu prekážky, je potrestaný 5 trestnými bodmi za odmietnutie. Ak pri oprave tohoto odmietnutia pes pri látkovom tunely prebehne po látkovej časti ležiacej na zemi, nie je diskvalifikovaný. Ak však preskočí pevnú časť tunelu, alebo preskočí pevný tunel, je potrestaný diskvalifikáciou za neštandartné prekonanie prekážky.
Slalom
Popis prekážky
Počet tyčí je párny, t.j. 8,10 alebo 12. Ich výška je v rozmedzí 100 až 120 cm. Tyče majú priemer 3 až 5 cm, sú pevne umiestnené v rovnej nemennej rade a sú od seba vzdialené 60cm. Spravidla sa používa slalom s dvanástimi tyčkami. Slalom musí byť pevne fixovaný, aby sa v priebehu preteku nemenila jeho pozícia.
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Do slalomu musí pes vždy nabehnúť tak, aby prvá tyčka bola po jeho ľavej strane. Každý zlý nábeh do začiatku slalomu je posúdený ako odmietnutie. Pokiaľ pes vynechá tyčku v priebehu slalomu je to chyba. Psovod musí psa vrátiť k miestu chyby alebo celý slalom absolvovať znova, pokiaľ ho pes neabsolvuje správne. Pes dostáva trestné body len za prvú chybu, za všetky ostatné je potrestaný stratou času, nevzťahuje sa to na chyby za dotyky. Spätný chod slalomom znamená diskvalifikáciu. Pokiaľ pes neabsolvuje slalom správne a prekoná ďalšiu prekážku je diskvalifikovaný.
Kladina
Popis prekážky
Výška 120 až 135 cm, šírka 30 cm. Dĺžka každej časti je 360 až 420 cm v pomere s danou výškou kladiny. Príklad: výška 120 cm = dĺžka 360 cm, výška 135 cm = dĺžka 420 cm. Nástupná aj zostupná časť musí byť tak zaistená, alebo zabezpečená, aby nedošlo k samovoľnému odpojeniu. Nástupné aj zostupné rampy môžu byť opatrené malými lištami pripevnenými v pravidelných odstupoch asi 25 cm. Lišty uľahčujú nástup na prekážku a zabraňujú prípadnému zošmyknutiu. Lišty sú 20 mm široké, 5 mm max.10 mm vysoké so zaoblenými hranami. Na nástupných a zostupných častiach rámp musia byť v dĺžke 90 cm, merané od zeme, vyznačené kontaktné zóny. V odstupe 10 cm od každej zóny nesmie byť žiadna lišta. Kladina musí byť stabilná.
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Pokiaľ sa pes nástupnej alebo zostupnej kontaktnej zóny nedotkne aspoň jednou labkou je to chyba. Za odmietnutie sa považuje pokiaľ pes odskočí z kladiny skôr než sa dotkol všetkými štyrmi labkami jej zostupnej časti.
Hojdačka
Popis prekážky
Šírka 30 cm, dĺžka 365 až 425 cm, výška strednej osi od zeme sa rovná jednej šestine dĺžky hojdačky. Kontaktná zóna je rovnakých rozmerov a rovnako označená ako u kladiny. Hojdačka musí byť stabilná a vyvážená tak, aby sa nástupná časť rampy po preklopení samovoľne sklopila späť. Hojdačka musí klesnúť k zemi v priebehu 2-3 sekúnd, keď položíme záťaž 1 kg na stred vzdialenosti medzi os a koniec hojdačky. Pokiaľ to tak nie je, je potrebné pripevniť na hojdačku také protizávažie, aby boli splnené vyššie uvedené požiadavky. Na hojdačke nesmú byť žiadne pomocné lišty. Hojdačka musí byť stabilná.
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Za chybu sa považuje pokiaľ pes zoskočí z hojdačky skôr ako sa hojdačka svojím koncom dotkla zeme a to aj v prípade, že sa dotkol kontaktnej zóny. Pokiaľ pes odskočí z hojdačky skôr, ako prekoná jej os, je to hodnotené ako odmietnutie.
Šikmá stena
Popis prekážky
Skladá sa z dvoch plôch tvoriacich písmeno A . Výška prekážky je rovnaká pre všetky tri kategórie- 170 cm. Dĺžka steny áčka musí byť 270 cm +- 5 cm. Šírka šikmej steny je minimálne 90 cm, v dolnej časti až 115 cm. Na rampách sú v pravidelných vzdialenostiach 25 až 40 cm pripevnené lišty uľahčujúce nástup a zabraňujúce zošmyknutiu. Lišty sú 20 mm široké a vysoké od 5 do max. 10 mm so zaoblenými hranami. Kontaktné zóny sú vyznačené v dĺžke 106 cm, merané od zeme. Pomocná lišta musí byť pripevnená najmenej 10 cm na vrchu alebo dole od hornej hranice kontaktnej zóny. Vrchol šikmej steny nesmie byť pre psa nebezpečný. Šikmá stena musí byť stabilná.
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Pokiaľ sa pes nástupnej alebo zostupnej kontaktnej zóny nedotkne aspoň jednou labkou je to chyba. Za odmietnutie sa považuje pokiaľ pes odskočí z kladiny skôr než sa dotkol všetkými štyrmi labkami jej zostupnej časti.
Stôl
Popis prekážok
Štvorcová plocha minimálne 90x90 cm, max. 120x120 cm. Výška pre kategóriu LARGE-L 60 cm, pre kategórie MEDIUM-M a SMALL –S je 35 cm. Strany stolu sú označené A,B,C,D tak, že strana A je hrana stolu v smere behu psa ideálnej dráhy, B – ľavá a C – pravá strana stolu, D hrana na strane opačnej k smeru behu. Stôl musí byť stabilný, zaistený proti preklopeniu a musí mať nešmykľavý povrch. Stôl môže byť vybavený zariadením elektronickej časomiery (počuteľný signál po 5 sekundách) s citlivou plochou z odstupom 10 cm od krajov.
- SMALL – S 35 cm
- MEDIUM – M 35 cm
- LARGE – L 60 cm
Špecifické chyby a odmietnutia na prekážke
Skok na stôl je povolený z troch strán a to A,B a C. Pokiaľ pes stôl obehne a naskočí zo strany D (opačná strana ku smeru behu) bude potrestaný odmietnutím, ktoré sa neopravuje. Na stole musí pes zostať 5 sekúnd v akejkoľvek polohe, ktorú môže aj meniť. Pokiaľ pes opustí stôl skôr, ako dá povel rozhodca, alebo v prípade použitia elektronickej časomiery pred akustickým signálom, je potrestaný chybou. Počítanie času je prerušené, pes musí vyskočiť späť na stôl a počítanie sa začína odznova. Po zoskočení pes môže naskočiť na stôl z ktorejkoľvek strany. Ak sa pes na stôl nevráti a prekoná ďalšiu prekážku je diskvalifikovaný. Podbehnutie stola sa posudzuje ako odmietnutie. Psovod, ktorý spustí svojim pohybom elektronickú časomieru stola bude diskvalifikovaný
Ďalšie rozdelenie je podľa náročnosti trate a výkonnostných tried skúšok – A1, A2, A3 – k tomu sú samozrejme priradené odpovedajúce veľkosti psov.
Okrem bežných závodov sa konajú i celosvetové súťaže medzi klubmi – International Agility Link
Tento šport k nám prišiel z Anglicka, kde asi pred 25 rokmi vznikol podľa vzoru konských parkúrov. V zahraničí je silne podporovaný celým radom veľkých výrobcov hlavne psích krmív. U nás sa o tomto športe nedá povedať, že by bol ešte „v plienkach“. Výcvikové kluby, agility tábory, dobre organizované veľké množstvo závodov a kvalitná reprezentácia závodných tímov - to všetko naznačuje, že je rozvoj tohto športu na správnej ceste, teda skôr v správnych rukách.
O agility sa hovorí, že je to vrtkosť na šiestich nohách. Nadšenie, ktoré na závodoch predvádza psovod so svojim psom pri zdolávaní nás utvrdí v tom, že výcvik je prevádzaný formou radostnej hry. Pes musí byť maximálne ovládateľný a poslušný. Na závodoch totiž pes nesmie mať ani obojok ani vodítko. Vzniknuté puto medzi psom a psovodom pri výcviku i hre je veľmi dôležité pre dokonalú súhru na psom parkúre. Podstatná je nielen rýchlosť, vrtkosť, ale i presnosť psa. Preto musí byť psovod od začiatku dôsledný a presný pri nácviku zdolávania prekážok.
Agility je šport naozaj pre všetkých – dôležitý je iba zdravotný stav či už človeka alebo psa. Môžu ho robiť deti i dôchodcovia, čistokrvní psy i kríženci. Pokiaľ sa však rozhodneme pre vrcholový šport, tak predsa len existujú plemená, ktoré sú pre agility vhodnejšie a tiež na závodoch úspešnejšie. Takisto vrcholných súťaží (napr. majstrovstvá sveta) sa kríženci a psy bez preukazu pôvodu zatiaľ nemôžu zúčastňovať (neumožňuje to FCI). Prevažujúce sú však schopnosti a možnosti daného jedinca bez ohľadu na plemeno. Nesmieme sa však spoliehať len na psa, ale odpovedajúce kvality musí mať i psovod. Začať môžeme i so starším psom, pokiaľ má aspoň základný výcvik v poslušnosti. U šteniat musíme pri nácviku skokových prekážok počkať až ukončia svoj telesný vývoj (záleží na veľkosti plemena) alebo aspoň tieto prekážky maximálne znížiť.
S agility môžeme začať - na niektorom z okolitých cvičísk, ktoré sú na tento šport zamerané. Tieto cvičiská sú väčšinou združené v Slovenskom klube agility a u školených inštruktorov získame v našich začiatkoch dôležitú oporu pri výcviku nášho psa. Pre tých ktorý vo svojom okolí žiadne cvičisko nemajú tu je aspoň možnosť výcvikových táborov. Organizujú sa pre začiatočníkov i pokročilých, pre deti i dospelých. Ďalšia, podstatne náročnejšia možnosť je stať sa inštruktorom agility = prejsť potrebné školenia, ktoré organizuje práve SKA, zložiť skúšky a založiť vlastné cvičisko.
K tomu potrebujeme odpovedajúci priestor = rovná plocha (najlepšie oplotená) s rozmermi asi 20 x 40 m a samozrejme prekážky. Tie si môžeme vyrobiť sami, ale už existujú firmy, ktoré kompletné sady prekážok vyrábajú. Je tiež možné odkúpiť od iného klubu prekážky staršie, ale ešte bezpečné.
Závody sa u nás konajú vo vonkajšom prostredí i v halách väčšinou pod patronátom FCI, takže sa pravidla súťaží líšia od pravidiel v Anglicku alebo v USA. Všetky podmienky upresňuje Skúšobný poriadok agility SR schválený SKA, ten sa snaží vyjsť v ústrety všetkým záujemcom o agility združených v jednotlivých oblastných skupinách.
Psy sú rozdelení do kategórií podľa kohútikovej výšky psa.
PREKÁŽKY
Skoková jednoduchá
Popis prekážky
Šírka skokových prekážok je minimálne 120 cm. Všetky jednoduché skokové prekážky musia mať vo výške danej veľkostnej kategórii zhoditeľnú tyčku. Tyčka musí mať výšku, šírku alebo priemer 2-4 cm, nesmie mať ostré hrany a doporučuje sa, aby bola farebne zvýraznená. Kovové alebo umelohmotné tyčky niesu prípustné. Prekážky môžu mať plochu pod tyčkou úplne alebo čiastočne vyplnenú napríklad reklamnou tabuľou alebo viacerými tyčkami. Takto použitá výplň však musí byť samostatne zavesená nezávisle na zhoditeľnej tyčke. Skokové prekážky môžu mať rôzne konštruované bočnice (stojky, stĺpiky) s minimálnou výškou 1 m.