Plemená psov a niečo o nich :)
(Nebudeme tu písať všetky druhy plemien)... Psy jak sa hovorí sú najlepší priatelia človeka. Veľa krát ste určite počuli jak pes obetoval svoj život kvôli človeku. Hovorí sa konkrétne o nemeckých ovčiakov. Sú to veľmi obetavý psy a využívajú sa hlavne pri polícii alebo záchranných prácach. Sú to veľký psy. Merajú zhruba 55-60 cm (suky), psi merajú 60-65 cm. Vážia okolo 22-40 kg.
Povaha :
Vzťah k deťom :
Výchova :
Zlatý retriever :
Vzhľad :
Zlatý retríever je veľmi krásny pes. Farba srsti je zlatá alebo svetlo blond. Sú však aj čierny retríeveri. Váži 27-36 kg. Suky sú vysoké 56-6, psy 51-56 . Má rovné predné a svalnaté zadné končatiny.Má mohutnú, dobre osvalenú kostru, umožňujúcu elegantnú chôdzu bez kolísania. Chrbát je rovný, v bedrovej časti krátky.
Povaha :
Zlatý retríever je inteligentné pracovné plemeno vhodné aj do chladnejšieho počasia. Ide o pokojné, trpezlivé a pozorné plemeno, nikdy nie agresívne. Pri strážení nikdy nenapáda. Je to aktívne plemeno, ktoré okrem pravidelných každodenných prechádzok vyžaduje zamestnanie, inak môže trpieť obezitou, prípadne poruchami správania. Vhodné je aportovanie, rozlišovanie predmetov, stopovanie, rôzne kynologické športy a pod.
Starostlivosť :
Nielen, že je potrebné naučiť psa stáť vo výstavnom postoji, ale i úprava srsti by sa mala stať súčasťou prípravy. Strih by sa mal urobiť približne 2 týždne pred výstavou, aby sa srsť scelila. V tejto dobe by sa mal pes i okúpať, aby sa srsť stačila dostať do jej prirodzenej podoby. Strih môže pomôcť optickému potlačeniu niektorých nedostatkov, ako je výška, celkový rámec psa, uhlenie končatin, chvost atď. Pokiaľ si na toto sami netrúfate, zverte svoje zviera do rúk odborníkov v salónoch, a ti isto toto vyriešia za vás.
Chov :
Ustajnenie v koterci je pre zlatého retríevera krajne nevhodné, pretože jeho citlivá povaha trpí nedostatkom kontaktu s rodinou a poruchy povahy sú v tomto prípade nevyhnutné. Pes by mal bývať s vami v dome, kde by mal mať k dispozícii vlastný, dostatočne veľký pelech. Ten by mal byť v byte umiestnený tak, aby v ňom pes mohol nerušene odpočívať, ale zároveň sledovať dianie v rodine.
Vzťah k deťom :
Myslím si že tak ako nemecký ovčiak, tak aj tento pes má veľmi rád deti. Rád sa s nimi hrá. Mno v niekoľkých prípadov sa stáva že keď tohto psa niečim urazíte napr. keď mu dáte preč hračku a on sa s tým chce hrať tak sa vie dosť uraziť. Asi na také 2 dni aj viac. Tak ho až tak veľmi nerozmaznávajte a myslím si že budete s týmto psíkom veľmi šťastný.
Bernský salašnícky pes :
Bernský salašnícky pes je hrozne krásny pes. Je mohutný. má čiernu farbu mno na konci papuľky bielu, na konci labkách hnedú, hruď má bielu, obočie má hnedé a niekedy má na konci chvostu bielu niekedy čiernu farbu. Zaraďujeme ho medzi tri-kolor pretože ma na srsti tri farby. Uši má trojuholníkové ľahko zaoblené vysoko nasadené. Chvost je bohato osrstený, v klude zvesený dole. Psi merajú asi okolo 64-70 cm a feny merajú 58-66 cm. Vážia okolo 32 až 50 kg. Je to stredne veľký pes. Má dlhú srsť Pôvodne bol používaní ako pátrací pes alebo ťažný pes. Naháňal dobytok ako sú napr. ovečky. Bernský salašnícky pes tak ako aj bernardýn vie vyhľadať ľudí stratených v snehových kalamitách.
Povaha :
Bernský salašnícky pes je povahou istý, pozorný, dobromyseľný, prítulný, trpezlivý, hravý a hlavne má rad deti, takže je vhodný k deťom aj ako strážny pes.
Čuvač:
Čuvač je hrozne krásny pes. Je to pastiersky a strážny pes. Choval sa na územi Slovenska už veľmi dávno a bol známi ako tatranský čuvač. Začiatkom 20 storočia bol pomerne dosť rozšírený ale v 30 rokoch sa začal údajne hromadne vyvážať do Poľska a Nemecka. Váži 20-30 kg a meria 59-65 cm feny a psy merajú 62-70.
Je to mohutný pes s hustou, polodlhou, bielou srsťou, ktorá ho dobre chráni pred nepriaznivými, až drsnými poveternostnými podmienkami. Je to inteligentný, pokojný a sebavedomý pes, dobrý strážca rodiny.
Vzhľadom a upotrebením sú mu blízke plemená maďarský kuvas a poľský podhalanský ovčiak.
Borderská kólia :
Borderská je hrozne krásny pes. Hravý, prítulný, milý a má rad deti
Je to atraktívny pes s živou, pozornou povahou. Je známa ako jeden z najlepších ovčiakov na svete. Na pasenie oviec sa využíva už niekoľko storočí. Rozoznávame štyri základné farebné varianty - Štandart, nazývaná aj Bi-color (čierno-biela varianta), Tri-color (čierno-hnedo-biela), Red (hnedo-biela) a Blue Merle (biela, až sivomodrá s čiernymi škvrnami). Meria 45-53 cm (suky) 47-55 cm (psy). Váži 13-22 kg. Borderská kólia je pes atraktívneho vzhľadu, strednej veľkosti, s pomerne ľahko udržovateľnou srsťou rôznych farieb, pričom prevažujú bielo-čierne jedince. Dnes sa preto môžeme stretnúť s dvoma hlavnými líniami borderských kólií a to "pracovnou borderkou" a "show borderkou" ("exteriérová borderka"). Show borderka má svoje korene najmä v Austrálii a na Novom Zélande, kde sa chovateľom podarilo vyšľachtiť borderskú kóliu s elegantnejším exteriérom, ktorá na výstavách žne úspechy. Takzvané pracovné borderky sú jedince subtílnejšieho telesného rámca. Správne nasadenia chvosta sledujúceho obrys zadných nôh úzko súvisí s kvalitou práce jedinca. Pracovné borderky nesú hlavu nižšie ako telo, vďaka čomu sa pohybujú špecifickým spôsobom.
Povaha:
Borderská kólia je mimoriadne inteligentné plemeno. Pri svojom pracovnom využití sa jedince museli spoliehať na svoje vlastné schopnosti, čo z neho spravilo bystrého a nezávislého psa. Schopnosť pásť majú borderské kólie vrodený, čo sa prejavuje tým, že pasú všetko, čo sa hýbe - ovce, kravy, ale aj mačky, kačky, či deti. Je to plemeno plné energie, ktorú potrebuje zmysluplne spotrebovať. Okrem pasenia sú vhodné rôzne kynologické športy ako sú agility, tanec so psom, flyball, frisbee, športová kynológia a pod. V rukách neskúseného majiteľa sa môže z borderky stať nervózny a podráždený jedinec, pri nedostatku aktivity máva deštrukčné sklony.
Je to rýchlo sa učiace a ľahko ovládateľné plemeno s veľkou chuťou pracovať. Vďaka tomu môžeme plemeno stretnúť aj v úlohe záchranárskeho, lavínového psa, či canisterapeuta alebo psa vyhľadávajúceho drogy.
Čivava :
Čivava je jeden z najmenších psíkov. Má veľké guľaté očká, špicaté uši a maličké telo. Čivava je podľa originálneho názvu CHIHUAHUA , pôvodom z Mexika. Jeho meno je odvodené od mexického štátu Chihuahua, kde bol jeho výskyt po prvýkrát doložený. Existujú dva typy plemena a to – krátkosrstá a dlhosrstá čivava.
Vzhľad :
Charakteristické znaky sú okrúhla "jablková" hlava so stojatými veľkými ušami, ako netopier. Ňufáčik malý, hore rovný, dole zaoblený. Výška okolo 20 cm, hmotnosť okolo 2 kg. Chvost zdvihnutý, zahnutý. Povahou je milý, prítulný a priateľský. Krátkosrstá čivava má srsť krátku, na ušiach a chvoste dlhšiu. Dlhosrstá čivava má srsť dlhú ale mäkkú a vlnistú, na ušiach, zadných končatinách a chvoste vytvára akýsi lem. Obľúbeným symbolom je okružie, nachádzajúce sa na. Farby srsti sú rozmanitého druhu.
Povaha :
spoločenský a oddaný pes, ktorý aj napriek tomu, že patrí medzi trpasličie plemená je schopný pohotovo reagovať, má nedôveru k cudzím ľudom, poľovnícky inštinkt. Vzhľadom na svoju spoločenskú charakteristiku je vhodným spoločníkom pre všetky vekové skupiny. Preferuje jednotlivcov svojho plemena avšak nemá problémy so zhovievavosťou voči iným plemenám.
Priestor a nároky :
Malé nároky na priestor avšak nutnosť umiestniť ležisko v blízkosti majiteľov (závislosť na majiteľoch). Nároky na pohyb sú síce menšie v porovnaní s väčšími psami ale nutné približne 1,5 až 3 km denne. Preferovaný šport agility. Pre toto plemeno je dôležité zabezpečiť patričnú ochranu pred zimou.
Hygiena :
Kúpeľ sa odporúča jeden krát mesačne, predtým je potrebné vykefovať gumovou kefou. Denné čistenie okolia oči napríklad bórovou vodou z dôvodu stôp po slzách atď. Pravidelná kontrola uši, výstrahou je mykanie hlavou či škrabanie v okolí uší. Pravidelné strihanie pazúrikov, keďže čivava je ľahká, nemôžu sa jej pazúriky obrusovať samé chôdzou ako u väčších psov.
Výživa :
Kŕmenie do ôsmeho týždňa – 4x denne. Od ôsmeho týždňa, do šiestich mesiacov – 3x denne. Po šiestom mesiaci – 2x denne. Odporúčané je zahrnúť do suchej stravy aj surovú stravu. V obľube má jablká, hrozná banány. Potreba žrať trávu sa minimalizuje zeleninou a ako bielkovina sa dá použiť natvrdo uvarené vajce, cottage syr, jogurt. Pri dodržaní nárokov na starostlivosť sa čivava zvyčajne dožíva 12-14 rokov.
Yorkshirsky terier :
Pôvod :
Hoci nie je najmenším z trpasličích plemien, určite je v dnešnej dobe najznámejší, najrozšírenejší a najpopulárnejší. Jorkšír sprevádza svojho pána aj na také miesta, kde majú psy zvyčajne prístup obmedzený ako sú reštaurácie, obchody či dokonca múzeá a galérie. Napriek tomu to nie je plemeno šľachtené do podoby spoločníka dám a na gauče salónov.
Vzhľad a povaha :
orkšír je kompaktne stavaný pes vysoký 20 až 24 cm, s ideálnou hmotnosťou 1,8 - 2,8 kg, pričom štandard povoľuje hmotnosť do 3,2 kg. Telo má mať pevné a krátke, pričom pri chôdzi musí ostať chrbtová línia rovná. Predné a zadné končatiny sú rovné a pevné, správne zauhlené. Psy so správnym pigmentovaním majú čierne pazúriky. Vzpriamene nesený chvost býva dnes už s ustupujúcou tendenciou kupírovaný. Jorkšír má pomerne malú a plochú hlavu s nie príliš výrazným čelom. Stredne veľké, tmavé a lesklé oči majú mať živý a inteligentný výraz. Očné viečka musia byť tmavo pigmentované. Pomerne malé uši v tvare V nosí vztýčené, pričom majú proporčne zodpovedať veľkosti psa.
Najdôležitejším znakom jorkšírskeho teriéra je jeho srsť. Má byť dlhá až po zem, pričom u mladých jedincov sa toleruje srsť strednej dĺžky. Mala by byť lesklá, rovná a hodvábna, nesmie byť vlnitá. Je sfarbená do oceľovomodrej, na hrudi, hlave a končatinách je pálená do svetlozlatej. Šteniatka jorkšíra sa rodia vždy čierne, pálenie sa objavuje až neskôr.
Je to živý, inteligentný, sebavedomý a temperamentný pes. Dominantným znakom charakteru jorkšíra je jeho bdelosť, neohrozenosť a ostrosť. Zvyčajne nemá rád dotyky cudzích a v prípade nutnosti sa nebojí použiť zuby. Vďaka týmto vlastnostiam patrí medzi bdelých strážcov.
Jeho výchova nie je jednoduchá a majiteľovi - začiatočníkovi môže dať zabrať. I keď je jorkšír malý pes, neradno jeho výchovu zanedbať.
Starostlivosť :
Hodvábna srsť jorkšíra potrebuje pre svoj krásny vzhľad nemalú starostlivosť. Jorkšírsky teriér vo výstavnej kondícii ma jemnú, hladkú srsť siahajúcu až po zem. Táto dĺžka sa však nezhoduje so životným štýlom, ktorý si temperament jorkšíra vyžaduje. Vychádzky do prírody, ale aj obyčajný pohyb po dome či záhrade neumožňujú srsť udržať v potrebnej dĺžke a kvalite. Skúsení kynológovia pre udržanie jej kondície natáčajú jorkšírom na rozčesanú srsť natáčky vytvorené z hodvábneho papiera. Predtým srsť ešte naolejujú norkovým, jojobovým alebo olivovým olejom, aby sa srsť nepoškodila a ostala pružná.
Majitelia jorkšírov, ktorí nemajú so svojím zverencom výstavné ambície dávajú čoraz častejšie svojho psa ostrihať. Keďže nejde o štandardný postup pri úprave srsti tohto plemena, neexistuje ani preň typický strih. Napriek tomu, že jorkšír tak prichádza o svoju najviac cenenú ozdobu, vyzerajú zástupcovia tohto plemena pôvabne.
Mopslik :
Vzhľad :
Malý, ale veľmi svalnatý a kompaktný pes zhustených proporcií. Hlava veľká a guľatá, s veľmi krátkou ňucháčovou partiou, so slabým predhryzom a so zreteľne vyznačenými vráskami. Oči tmavé, veľké, guľaté, uši malé, zamatovo mäkké, padajúce dopredu. Nohy veľmi silné, svalnaté a rovné. Telo krátke, kompaktné, so širokým hrudníkom, chvost vysoko nasadený, skrútený nad chrbtom. Srsť jemná, lesklá a mäkká. Farba svetlohnedá s čiernou maskou alebo čierna. Hmotnosť je okolo 6,3-8,1 kg, výška v kohútiku 30-35 cm.
Povaha a využitie :
Mops je veselý, veľmi priateľský k ľuďom aj ku zvieratám, bez stopy agresivity. Nenáročný na priestor a na pohyb, veľmi málo breše. Je spätý s človekom dožaduje sa fyzického kontaktu. Je ideálny spoločník pre všetky vekové kategórie. Zvláštnosťou mopsa je jeho hlasový prejav: okrem brechania aj krochká, fŕka a v noci chrápe.
Bez problémov ho možno chovať jednotlivo, ale najlepšie sa cíti v spoločnosti viacerých psov, najradšej opäť mopsov. S ohľadom na skrátený nos hrozí v horúčavách nebezpečenstvo prehriatia.
Mops bol odjakživa výhradne spoločníkom.
ZOPÁR PLEMIEN PSÍKOV :
SHARPEJ
FRANCÚZSKY BULDOG
ANGLICKY SETER
NEAPOLSKÝ MASTIN
BAVORSKÝ FARBIAR
KOKERSPANIEL
DALMATINEC
SIBÍRSKY HUSKY
MEXICKÝ NAHÁČ
BARZOJ
BERNARDÝN
Doberman
Baset
Toto sú zopár plemien psíkov. Po čase tu ešte niečo budeme pridávať.
Psíkovia sú najviac týrané zvieratká. Sú rôzne prípady jak im ľudia ubližujú.
Psík je najväčší priateľ človeka. Keď mu dáte lásku tak on zistí že ho máte radi a vráti vám ju v omnoho väčšom množstve.
Animácie :
Komentáre
Prehľad komentárov
Ak chcete vediet nieco viac ohladom vychovy alebo cvicenia psikov piste na miladageregova33@gmail.com
alebo na milada.geregova@azet.com
isto dpoviem a poradim vicvicila a vychovala som uz 2 nemecke ovciaky, 3 border kolie, 4 jack russel terierov .
Poradňa
(Dada, 4. 1. 2013 20:23)
Ak chcete vediet nieco viac ohladom vychovy alebo cvicenia psikov piste na miladageregova33@gmail.com
alebo na milada.geregova@azet.com
isto dpoviem a poradim vicvicila a vychovala som uz 2 nemecke ovciaky, 3 border kolie, 4 jack russel terierov .
Animácie
(Sarah, 16. 4. 2011 22:17)mám veľmi rada animácie a tieto sú najlepšie a sú super
Poradňa
(Dada, 4. 1. 2013 20:23)