Starostlivosť o šteňa
odčervenie
Väčšina šteniat má škrkavky, ktoré je nutné pravidelne odstraňovať. Existujú odčervovacie prípravky, ktoré sa šteňaťu podávajú v strave, a ktoré škrkavky zahubia. Prvé odčervenie sa robí zhruba v treťom týždni života šteňaťa, a po troch týždňoch je vhodné túto kúru opakovať až do veku pätnástich týždňov veku. Ďalšie odčervenie sa doporučuje vo veku šiestich mesiacov, dvanástich mesiacov a u dospelých psov pravidelne jeden až dvakrát ročne, v prípade príznakov výskytu parazitov okamžite.
očkovanie
Šteňa je nutné očkovaním chrániť proti niektorým nemociam, ktoré môžu ohroziť jeho zdravie, a niekedy dokonca aj život. Medzi tieto choroby patrí psinka, parvoviróza, leptospiróza, infekčná hepatitída, coronaviróza a besnota.
ako spoznať,ked je šteňa slabé
Zdravé šteňa má na dotyk suchú, teplú a pružnú kožu, oproti tomu šteňa, ktoré je slabé, je na dotyk vlhké a ochabnuté. Šteňa, ktoré je slabé sa prejavuje slabým kvílením a buď nepokojným pohybom po debničke alebo naopak leží odovzdane v kúte. Je potrebné sledovať, ktoré šteňatá dostatočne nesajú materské mlieko, pokiaľ šteňa niekoľko kojení vynechá, zoslabne natoľko, že už nie je schopné piť samé. Takéto šteňatá je nutné odchovať umelo.
Prerezávanie zubov
Pri prerezávaní trvalého chrupu má šteňa rovnaké problémy, aké poznáme u detí, teda opuchy a zápaly ďasien a bolesť. Prejaví sa to ich nekľudom, odmietaním potravy alebo slintaním. Je vhodné v tomto období dať šteňaťu na ohryzovanie nejaký tvrdý predmet, čím sa zmierni bolesť ďasien a urýchli sa vypadávanie mliečnych zubov.
Niekedy sa stáva, že trvalé zuby nemôžu vytlačiť zuby mliečne. Trvalé zuby sú už čiastočne prerezané, ale mliečne zuby ešte dobre držia v ďasnách. V tomto prípade sa poraďte s veterinárom, či nie je vhodné mliečne zuby vytrhnúť.
Jedovaté rastliny
Niektoré rastliny, ktoré sa vyskytujú vo vašej záhrade aj domácnosti môžu byť pre psa jedovaté. Môžu psovi spôsobiť nielen podráždenie kože alebo sliznice, ale i otravu, či dokonca privodiť smrť. Mali by ste preto poznať všetky rastliny, ktoré sa v okolí psa vyskytujú, a tie nebezpečné odstrániť. Tu je uvedený menný zoznam rastlín nebezpečných pre psa, príznaky otravy a ako poskytnúť psovi okamžitú prvú pomoc hľadajte v rubrike "Starostlivosť o zdravie psa - Prvá pomoc"
Agát biely
Áron
Azalka - listy
Anglický orech, čierny orech - škrupina
Amarylis - cibule
Brečtan - plody
Buxus
Cezmína
Čemerica purpurová
Čerešňa - semená
Durman - semená
Divozel
Diefenbachia - šťava z listov a stoniek
Dráč
Filodendron - listy
Gloriosa
Huby - kalich
Imelo - bobule
Iskerník
Jablko - semená
Konvalinka - cibule
Koralovník - všetky časti rastliny, zvlášť plody
Kosatec - cibuľka
Krotón - mliečna biela šťava
Lopúch - kvetenstvo
Lekná
Ľuľok čierny
Mesiačik
Marhuľa - semená
Mandľa - semená
Narcis - cibulka
Náprstník - celá rastlina
Oleander - listy, kôra, stonka
Paprade
Pivónia
Prilbica
Primulka - listy na dotyk
Poinsetia
Rebarbora
Rododendron
Ruta
Škumpa vlasatá
Tabak - listy
Tis - ihličie, kôra, semená
Tŕňová koruna - šťava z listov
Tuja
Tulipán - cibuľka
Vianočná hviezda - mliečna biela šťava
Vistéria
Višňa - semená
Žihľava
Nácvik čistoty
S nácvikom čistotnosti je najlepšie začať ihneď po odbere šteňaťa. Šteňa väčšinou potrebuje vykonať svoju potrebu po prebudení alebo po jedle. Pokiaľ máte záhradu a trávite väčšinu času doma, máte najlepšie predpoklady k tomu, aby sa šteňa naučilo vykonávať potrebu mimo dom čo najskôr. Pokiaľ bývate v byte, musíte sa rozhodnúť, či najprv budete učiť šteňa chodiť na noviny v byte alebo hneď od začiatku zahájite nácvik čistoty venčením. Občas sa šteňaťu stane nehoda aj v byte, nikdy ho však za to netrestajte, mohlo by to mať nežiadúce následky. Na každom šteňati sú, predtým než vykoná potrebu, viditeľné určité signály, často je to oňuchávanie podlahy v kruhu. Medzi týmto varovným signálom a vykonaním potreby uplynie väčšinou len veľmi krátka doba, preto by ste si mali týchto známok všímať, časom ich iste veľmi dobre rozpoznáte. Naučte taktiež svojho psa vykonávať potrebu na povel, neskôr to iste oceníte. Keď sa šteňa chystá vykonať potrebu na vami určenom mieste, zahláste povel, napr. "cikaj" alebo "urob mláčku", a keď šteňa potrebu vykoná, pochváľte ho. Nie je dôležité, ako váš povel bude znieť, avšak je nutné, aby bol zakaždým rovnaký.
Nácvik na noviny
Pokiaľ je šteňa v ohrádke, najskôr si k vykonaniu potreby vyberie kútik v protiľahlom rohu brlôžka. Pripravte tam šteňaťu noviny, ale ak zaznamenáte niektorý zo signálov, šteňa ihneď vezmite a odíďte s ním von. Šteňa nenoste, nechajte ho bežať za sebou, aby poznalo cestu. Za vykonanie potreby vonku ho pochváľte.
Pokiaľ šteňa voľne behá po byte, vyberte miestnosť bez koberca, kde šteňa nejakú dobu môžete nechať. Celú podlahu pokryte novinovým papierom, a až keď si šteňa vyberie svoje miesto, ostatné papiere odstráňte. Šteňa by malo chodiť stále na rovnaké miesto. Postupne novinový papier presúvajte smerom ku dverám, neskôr až za dvere, a nakoniec ho úplne odstráňte.
Nácvik k venčeniu
Najlepší spôsob nácviku čistoty je zostávať so šteňaťom nejakú dobu doma. Choďte s ním von vždy, keď sa prebudí, po jedle alebo po ukončení aktivity. Vysledujte čo najskôr, aké šteňa vysiela signály, keď chce vykonať potrebu, a vždy, keď sa k tomu chystá, bežte s ním von. Zahláste povel, vyčkajte so šteňaťom, a po vykonaní potreby, na vami určenom mieste, šteňa pochváľte.
Výber hračky
K dobrému vývoju každého šteňaťa patrí hra. Najlepším variantom samozrejme je, keď si so svojim psíkom hráte vy, jeho majiteľ. Avšak sú chvíle, keď práve nemáte čas alebo pes musí zostať sám doma, a šteňa sa musí hrať samé. Na to mu však musíte obstarať hračky, pretože inak si ku hraniu a hryzeniu nájde v domácnosti niečo sám. Každá hračka však nie je pre vášho štvornohého miláčika vhodná, je dôležité sa zamyslieť nad ich výberom. Na trhu je veľmi mnoho špeciálnych hračiek, ktoré sú vhodné nielen pre šteňatá, ale majú ich vo veľkej obľube aj dospelé či staršie psy.