Výživa psa
KŔMENIE ŠTENIATKA
Ako správne kŕmiť šteniatko
Šteniatka sú veľmi citlivé na zmenu jedálneho lístka. Ak chcete psíka kŕmiť inou potravou než doteraz, urobte to postupne. Do pôvodnej stravy pridajte trochu nového krmiva a v priebehu 5 - 7 dní zvyšujte jeho podiel v kŕmnej dávke až na 100 %.
- Šteniatko má malý žalúdok. preto kŕmnu dávku rozdeľte na niekoľko porcií. Do 3. mesiaca dávajte psíkovi 4 jedlá denne, od 3. do 6. mesiaca 3 jedlá denne. Od pol roka stačí už kŕmiť dvakrát za deň.
- Dodržujte pravidelný čas kŕmenia a nezjedené zvyšky odstráňte. Šteňa, ktoré ma neustále prístup k potrave, sa môže prejedať alebo sa môže stať prieberčivým.
- Pravidelne kontrolujte váhu svojho psíka. V prípade potreby znížte kŕmne dávky. Nadváha nepriaznivo ovplyvňuje stavbu tela a vývoj kostry.
- Po kŕmení nechajte šteňa v pokoji oddychovať. Žiadne vychádzky alebo hry.
Neustále zmeny kŕmenia namáhajú zažívacie ústroje a znižujú využiteľnosť potravy pre organizmus. Ak stále používate to isté krmivo, prispôsobí sa mu črevná mikroflóra a tráviaci trakt pracuje oveľa efektívnejšie.
VÝŽIVA PSA
Kto by nepoznal príslovie "Láska prechádza žalúdkom"? V prípade psov je možné doplniť, že žalúdkom neprechádza iba láska, ale aj zdravie. Rozhodnutie čím a ako nakŕmiť psíka je jedna z najzodpovednejších úloh každého majiteľa. Nejde totiž iba o plnú misku a žalúdok vášho štvornohého priateľa. Iba správne kŕmený pes môže prežiť zdravý a šťastný život a vy sa budete dlhé roky tešiť z jeho spoločnosti.
Aby bola strava vášho psa kompletná, musí obsahovať:
- Bielkoviny - pre vývoj a udržiavanie správnych funkcií svalov a dodaniu potrebnej energie
- Tuky - dodávajú telu psa potrebnú energiu a sú dôležité pre jeho zdravú kožu a srsť
- Uhlohydráty - podporujú zdravé zažívanie psa
- Minerálne látky - napríklad vápnik a fosfor pre zdravé kosti a zuby
- Vitamíny - vitamín A pre dobrý zrak, vitamíny E a C pre obranyschopnosť organizmu
Rady pre nových majiteľov šteňaťa
- keď si psa beriete od chovateľa , vyžiadajte si trochu potravy, ktorou ho kŕmil doteraz
- šteňatá majú citlivé zažívacie ústrojenstvo a na prudkú zmenu jedálnička môžu reagovať búrlivo (hnačky, zvracanie)
- dodržujte pravidelný čas kŕmenia
- misku psovi nechajte asi 20 minút, zvyšky potom odstráňte
- šteňa, ktoré má stály prístup k potrave, sa môže prejedať alebo sa stane prieberčivým
- šteňa nikdy neprekrmujte - hlavne veľké a obrie plemená - a pravidelne kontrolujte jeho hmotnosť
- pokiaľ kŕmite granulami šteňa mladšie ako 3 mesiace, namočte krmivo na niekoľko minút do teplej vody - granule majú len zmäknúť, nie sa rozpadnúť na kašu
- po kŕmení nechajte šteňa v pokoji odpočívať - žiadne vychádzky či hry
Čím kŕmiť
DRUH![]() |
PRE ![]() |
PROTI ![]() |
Vlhká (konzervy) |
|
|
Polovlhká (konzervy, fóliové tácky) |
|
|
Kompletná suchá (granule) |
|
|
Suchá doplnková |
|
|
Doma pripravená |
|
|
Správna výživa psa :)
Správna výživa je veľmi dôležitá, a ukazovateľom jej dobrej úrovne je správny vývoj a rast šteniat, u dospelých jedincov je to zase dobrá fyzická kondícia, výborný zdravotný stav a výkonnosť psa. Strava, ktorú pes prijíma má veľký vplyv aj na kvalitu jeho srsti. Okrem správneho telesného vývoja, závisí na správnej a dostatočnej výžive aj psychický vývoj psa. Stres z nedostatku potravy môže mať za následok zmeny v chovaní a emocionálnej stabilite psa v dospelosti. Vyváženú kŕmnu dávku môžeme teda definovať ako kombináciu kŕmnych súčastí, ktoré dodávajú všetku energiu a nevyhnutné živiny, potrebné k udržaniu psa v dobrom zdravotnom stave s ohľadom na jeho vek a spôsob života.
Pes je mäsožravec a jeho tráviaca sústava je uspôsobená ku spracovaniu mäsitej potravy. Je mylné sa domnievať, že čo je z hľadiska výživy najvýhodnejšie pre človeka, musí byť najlepšie aj pre výživu psa. Prehnaná láska majiteľa, nedôslednosť a nepravidelnosť v podávaní potravy, nadbytočné množstvo alebo nevhodne vyberané maškrty, to všetko môže viesť k tráviacim ťažkostiam psa. Tráviace ústrojenstvo psa je pomerne krátke a potrava ním teda prechádza rýchlo. (Pre porovnanie dĺžka čriev ovce je asi sedemkrát väčšia.) Znamená to, že mäsožravce nie sú schopné využiť nebielkovinné živiny z potravy ako bylinožravce. Na druhej strane je pes schopný zožrať veľké kusy mäsa, a v tomto stavu ho aj tráviť. Je to preto, že žalúdočná šťava psa obsahuje až 0,6% kyseliny soľnej, ktorá sa spolupodieľa na rozklade bielkovín. Jeho zuby sú tiež, skôr než ku rozomieľaniu, uspôsobené ku trhaniu potravy na menšie kusy. V dlhom priebehu domestikácie sa však tráviaca trubica predĺžila a pes je dnes schopný stráviť aj potravu rastlinného pôvodu a aj z nej si brať dôležité živiny. Mäso je však pre psa veľmi dôležité a jeho úplná absencia v potrave má za následok nedostatočný príjem živín. Pomer mäsa a rastlinnej zložky potravy sa mení podľa požiadaviek organizmu pri rastu, podľa teploty prostredia či podľa výkonu psa. Rovnako ako u človeka musí potrava psovi dodávať energiu, vďaka ktorej sa nielen pohybuje, ale ktorá aj vytvára teplo, látky pre rast a regeneráciu, a taktiež ďalšie látky, ktoré tieto aktivity podporujú.