Zachráňme gorilu horskú
POSLEDNÁ ŠANCA AFRICKÝCH OBROVSKÝCH ĽUDOOPOV
Na svete už zostalo len 650 goríl horských. Tieto obrovského primáty sú ohrozené stratou prirodzeného prostredia, vojnami a chorobami, za čo sú zodpovední ľudia. Žijú vo vysoko položených lesoch na hraniciach troch štátov strednej Afriky. Väčšina horských goríl sa nachádza v Sopečnom národnom parku v Rwande, v Národnom parku Mgahinga v Ungande. Menšia populácie žije v Ugandskom pralesnom národnom parku Bwindi (Bwindi-Impenetrable Forest National Park).
Ochrana a turizmus
Prvý národný park pre gorily horské bol založený v roku 1925, v tom čase v belgickom Kongu. No v roku v roku 1960 sa ochrana skončila. Ochranársku činnosť obnovila americká antropologička Dr. Diana Fosseyová, ktorej štúdium goríl na vysočine Virunga preslávil aj Hollywoodsky fim gorily v hmle.
D. Fosseyová podporovala Africká nadácia pre divokú faunu a flóru a v roku 1970 sa ďalšie organizácie pripojili k snahám a činnosti Projektu gorila horská. Tento projekt kombinuje ochranu a vzdelávanie miestneho obyvateľstva s prebudením novej inciatívy: cestovanie za gorilami. Uspešný projekt sa stalcenným zdrojom príjmov na ochranu goríl horských. V roku 1990 prevzala sprácu projektu rwandská vláda. Medzitým bol založený Medzinárodný program na ochranu goríl v snahe ochrániť ich populáciu v Rwande a Bwindi.
PARK MIERU
Aj napriek starostiam práca Medzinárodného programu na ochranu goríl pokračuje. Proti očakávaniam sa populácia goríl horských vo Virunde výrazne zvýšila od posledného prepočítania v roku 1989. Nádej na ich zachovanie do budúcnosti spočíva v návrhu na vytvorenie Mierového parku. Táto ochránená oblasť bude prechádzať cez hranice troch krajín Rwandy, Ugandy a KĽDR. Európska vesmírna agentúra tiež plánuje inovatívny projekt sledovania gorilích biotopov cez satelit.
STRATA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA, VOJNY A ĽUDSKÉ CHOROBY OHROZUJÚ PREŽITIE GORILY HORSKEJ
OCHRANA V AKCII: VETERINÁRI V DIVOČINE
Projekt veterinárna starostlivosť pre gorily horské (Mountain Gorila Veterinary Project) založený v roku 1985 v Rwande je jedným z mála programov ochrany prírody na svete, ktorý poskytuje zvieratám zdravotnú starostlivosť v ich prirodzenom prostredí. Veterinári zasahujú len vtedy, keď zdravotný problém gotily spôsobili ľudia.
ZABÍJANÉ A ZMRZAČOVANÉ ČLOVEKOM
Domov horských goríl v hmlovom pralese je obklopený hustou ľudskou populáciou, ktorá je závislá na obrábanie bohatej vulkanickej pôdy. Výsledkom sú veľké oblasti lesa barbarsky vyťažené a obrobené.
Život v blízkostí ľudí prináša aj ďalšie hrozby. Gorily horské ľahko nakazia ľudskými chorobami-šíriace sa vírusové infekcie, ako osýpky, ich môžu zabiť. Mnoho goríl je kruto zmrzačených v pascách kladených na zver, ako sú antilopy, hrozbou je aj ich lov
OBETE VOJNY
Koncom roku 1990 vypukla v Rwande občianska vojna a cestovný ruch bol pozastavený. Lokalita goríl horských sa stala krvavým vojnovým poľom. Neskôr začal miznúť les, pretože tisíce zúfalých utečencov začali rúbať drevo na kúrenie. Od tých čias pokračujúce občianske nepokoje obklopujú gorily zo všetkých strán a ohrozujú roky ochranárskej činnosti. Pomalé opatrné obnovenie turistiky zasiahla tragická udalosť, keď bola v roku 1999 v Bwindi zavraždená skupina turistov. Avšak v roku 2001 bola táto jedinečná turistika obnovená-je to možnosť vidieť veľkolepé ľudoopy vo voľnej prírode.
Pohorie Virunga na hraniciach s Rwandou, Uganda a Konžská demokratická republika Strata prirodzeného prostredia, ľudmi prenosné choroby, pytliacvo Cites Zákaz medzinárodného obchodu
Stupeň ohrozenia
Ohrozený druh
Počet voľne žijúcich jedincov
650
Rozšírenie
Hlavné hrozby
Zákonná ochrana